top of page

Święto Id al-Fitr rozpocznie się w Egipcie w poniedziałek


Trzydniowe islamskie święto Id al-Fitr rozpocznie się w Egipcie w poniedziałek 2 maja - poinformował Dar Al-Iftaa, główny organ odpowiedzialny za wydawanie edyktów religijnych w Egipcie.Zgodnie z zapowiedzią, dzisiejsza niedziela 1 maja będzie 30. i ostatnim dniem Ramadanu.


Według obliczeń astronomicznych (z niewielkimi różnicami w czasie w innych prowincjach Egiptu) muzułmanie będą mogli odprawiać modlitwy Id al-Fitr w Kairze wczesnym rankiem w poniedziałek o 5:36 rano.Kraje arabskie i islamskie, w tym Arabia Saudyjska, Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Irak również ogłosiły poniedziałek pierwszym dniem obchodów Id al-Fitr.Ministerstwo darów religijnych przyznało 600 miejsc na świeżym powietrzu w dużych meczetach w całym kraju dla wiernych kończąc tym samym zakaz modlitw Eid na świeżym powietrzu, który obowiązywał od początku pandemii.

Meczety w całym Egipcie będą mogły otwierać swoje drzwi dla wiernych co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem modlitw. Otwarte będą również obszary przeznaczone dla kobiet w dużych meczetach w całym kraju. W modlitwach będą tez mogły wziąć udział dzieci.
Rząd Egiptu wyznaczył okres od 30 kwietnia do 5 maja jako płatny urlop dla pracowników publicznych trwający od Święta Pracy (1 maja) do końca Id al-Fitr (5 maja).Id al-Fitr - "Święto Przerwania Postu" to święto dziękczynienia obchodzone w islamie na zakończenie świętego miesiąca postu - Ramadanu. W tym dniu muzułmanie w atmosferze radości, odwiedzając się nawzajem, pozdrawiają się słowami "id mubarak', składają sobie życzenia i obdarowują prezentami.

Jest to dzień radości, modlitwy, wzajemnego pojednania i dziękczynienia Bogu za przeżycie czasu świętego postu i przebaczenie grzechów. Jest to również dzień społecznej solidarności. Ci, których na to stać, winni w tym dniu wesprzeć potrzebujących, aby i oni mogli mieć udział w radości tego świątecznego dnia.
(ahram,wikipedia)


Comments