top of page

Łatwiej i szybciej z Hurghady do egipskich Piramid w Gizie


Z Hurghady do Gizy w godzinę? Już niedługo będzie to możliwe.
Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zostanie oddane do użytku Międzynarodowe Lotnisko w Gizie. Port ma przede wszystkim obsługiwać turystów z Hurghady, Luksoru i Marsa Alam, którzy w ciągu jednego dnia będą chcieli zwiedzić Piramidy i Sfinksa oraz Wielkie Muzeum Egipskie (GEM), które powstaje na płaskowyżu - tuż obok Piramid.


Według niepotwierdzonych informacji Wielkie Muzeum Egipskie (największa tego typu placówka muzealna na świecie) ma zostać otwarte 4 listopada tego roku.
Lotnisko w Gizie zostało otwarte dla lotów komercyjnych juz 4 lata temu, ale od tego czasu przyjmowało tylko małe samoloty - bez lotów rejsowych. W tym roku ma zacząć funkcjonować jako międzynarodowy port lotniczy.


Lotnisko Sphinx w Gizie odwiedził wczoraj minister lotnictwa cywilnego Egiptu Muhammad Manar.
Jak przekazał, trwają ostatnie "odbiory" po pracach zwiększających przepustowość portu z 1.200 tysięcy do 2 milionów pasażerów rocznie. Lotnisko ma obsługiwać 900 pasażerów na godzinę (5 samolotów). Projektując port przepustowość wynosiła zaledwie 300 pasażerów na godzinę.

Lotnisko składa się z klimatyzowanych hal przylotów i odlotów, strefy handlowej i restauracyjnej, parkingu, strefy bagażowej, bezpieczeństwa i kontroli ruchu powietrznego. Cały teren lotniska jest monitorowany specjalnym systemem kamer. Budynki zasilane są z paneli fotowoltaicznych. Do i z samolotów dostaniemy się rękawami lotniczymi.
Międzynarodowe lotnisko Sphinks w Gizie odciąży Cairo Airport, a przede wszystkim pozwoli turystom wypoczywającym w Egipcie na jednodniowe wycieczki do Piramid i powstającego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie. Lotnisko oddalone jest o 41 kilometrów od tych miejsc. Przejazd autokarem zajmować ma z lotniska do Piramid i muzeum pół godziny.
Na razie nie znamy cen przelotu na trasie Hurghada - lotnisko Sphinx w Gizie. Wg. nieoficjalnych informacji bilet w obie strony ma kosztować około 200 USD.


www.hurghada24.pl
Comments