Porady dla Turysty jadącego do Hurghady

www.hurghada24.pl wakacje w Hurghadzie
Jedzenie - co wziąć do Hurghady 

Wyjeżdżając do Hurghady warto zabrać z Polski wędlinę wieprzową - polecam wędliny pakowane próżniowo. Co prawda jedzenie w hotelach i restauracjach jest wyśmienite - nie zmienia to jednak naszych nawyków żywieniowych i przyzwyczajeń - szczególnie do wieprzowiny, której w Hurghadzie po prostu się nie jada.

 
www.hurghada24.pl wakacje w Hurghadzie
Transport w Hurghadzie

Najlepszym (ale i najdroższym) środkiem komunikacji w Hurgadzie i okolicach są taksówki. Koszt jazdy „po mieście” taksówką to około 10 funtów egipskich. Koszt jazdy z jednego końca miasta na drugi lub poza miasto to około 50 funtów egipskich. Taksówek w mieście jest bardzo dużo. Nie należy zgadzać się od razu na ceny proponowane za kurs przez pierwszego lepszego taksówkarza. Ceny podawane przez  niektórych za kurs są często zawyżane nawet o kilkaset procent. Dobrze jest jeszcze przed rozpoczęciem kursu ustalić z taksówkarzem cenę za przejazd. W zasadzie nie powinno się robić inaczej. Innym (bardzo tanim) sposobem transportu w Hurghadzie są busiki, które jeżdzą na określonych trasach. Koszt takiego przejazdu wacha się od 1 do 3 funtów.  

 
www.hurghada24.pl wakacje w Hurghadzie
Wycieczki fakultatywne

Są proponowane przez rezydentów biur turystycznych, z którymi przylecieliśmy do Hurghady, najczęściej podczas pierwszego   zapoznawczego spotkania. Najpopularniejsze z nich to: Kair, Luxor, całodniowa wycieczka statkiem wraz z nurkowaniem lub snurkowaniem, jazda quadami po pustyni… Dokładnie takie same wycieczki proponują nam lokalne biura turystyczne.... ale zdecydowanie taniej. Przykład: dwudniowa wycieczka autokarem do Kairu – koszt u rezydenta 160 dolarów, w biurze lokalnym ok. 140 dolarów. 

Jednak taniej, nie znaczy lepiej. W obu przypadkach wycieczki są bezpieczne...ale - jest jednak zasadnicza różnica. W większości przypadków wycieczek proponowanych przez rezydentów naszym przewodnikiem jest człowiek mówiący po polsku. Lokalne biura turystyczne (często bardzo słabej jakości i proponujące usługę słabej jakości) takiej pomocy nie oferują. 

Ponadto kupując u polskiego rezydenta - wiemy od kogo dokładnie kupiliśmy wycieczkę, zawsze możemy złożyć reklamacje, zadzwonić do rezydenta z prośbą o ewentualną pomoc. W przypadku kupienia wycieczki "na ulicy" możemy liczyć tylko na siebie.

 
www.hurghada24.pl wakacje w Hurghadzie
Gdy samolot już wylądował

Tuż po wyjściu z samolotu po wejściu do hali przylotów w Hurghadzie musimy kupić wizę. Koszt jednej wizy to 25 dolarów. Dobrze mieć odliczoną kwotę. Następnie wypełniamy deklarację wjazdową i idziemy do stanowisk odprawy. 

Tam pokazujemy paszport, a celnik zabiera „deklarację” i wbija do paszportu pieczątkę „wjazdową”. Kilka metrów dalej, idąc wyznaczoną trasą raz jeszcze okazujemy paszport ( na naszej trasie siedzi jeszcze na stołeczku Pan - choć nie wygląda, jest naprawdę ważny - i wychodzimy do hali przylotów. Tam czekają już rezydenci, konkretnych biur turystycznych i „zabierają” swoich turystów do autobusów, ustawionych kilkadziesiąt metrów dalej. 

Następnie autobusy rozwożą turystów do hoteli, a w tym czasie rezydenci podają podstawowe informacje o Hurghadzie (czas lokalny, temperatura, itp.), oraz zapraszają na spotkanie informacyjne.

 
www.hurghada24.pl wakacje w Hurghadzie
Gdy jesteśmy w hotelu

 W recepcji wypełniamy kartę pobytu oraz zastawiamy (najczęściej do następnego dnia) paszport w celu zameldowania. W tym czasie obsługa hotelowa dostarcza nasz bagaże do naszego pokoju. Za tę usługę warto wręczyć 5/10 funtów egipskich, lub drobne w innej walucie. Wcześniej w recepcji otrzymujemy klucze do pokoju oraz bloczki na ręczniki plażowe, które wymieniamy, w specjalnym stanowisku, na ręczniki plażowe, gdy idziemy na plażę hotelową lub basen.

Pokój nie spełnia oczekiwań ?

 ...spokojnie wracamy do recepcji, informujemy recepcjonistę, że prosimy o zmianę pokoju wręczając 10/15 dolarów. Ta suma „czyni cuda” i zostaniemy przeniesieni do dużo ładniejszego lokum. Niestety bardzo często zdarza się tak, że pracownicy hoteli właśnie w ten sposób "dorabiają sobie do pensji". Inna sprawa, że zostali przez turystów przyzwyczajeni do takiego zachowania i wykorzystują to z premedytacją. 

Spotkanie z rezydentem

Warto na nie poświęcić czas. Rezydent powie to wszystko, o czym powinniśmy wiedzieć. Bardzo ważne by poprosić rezydenta o numer jego telefonu komórkowego. Kontakt do rezydenta jest bardzo np. ważny w nagłych przypadkach, kłopotach w hotelu, kłopotach z biurem podróży itp. Rezydent jest zobowiązany poinformować nas o godzinie wylotu do Polski. 

 
 
www.hurghada24.pl wakacje w Hurghadzie
Telefony z Hurghady do Polski

Połączenie z telefonu komórkowego do Polski za minutę rozmowy to koszt dość wysoki nawet 11 złotych netto.

Najbardziej opłaca się kupić w Hurghadzie, egipską kartę SIM. W całym mieście znajdują sie punkty największych na świecie operatorów sieci komórkowych. Kartę SIM można także kupić w większości sklepów spożywczych. Zakup karty SIM wygląda dokładnie tak jak w Polsce.

 
www.hurghada24.pl wakacje w Hurghadzie
Wracając z Hurghady

Autobus przyjeżdża po nas do hotelu, tak by na lotnisko dojechać 2 godziny przed odlotem. Odbywa się odprawa bagażowa i paszportowa i podobnie jak po przylocie znowu wypełniamy „deklarację”, którą wraz z paszportem podajemy celnikowi. Potem już tylko czekamy na samolot by wrócić do kraju.

Na lotnisku w Hurghadzie

Sklepy duty free otwarte są 24 godziny na dobę. Na lotnisku możemy kupić pamiątki, alkohol, papierosy, kosmetyki, słodycze. Możemy płacić w dolarach, euro i funtach egipskich. Możemy także coś zjeść na zimno, ciepło, napić się kawy. Hala odlotów jest przestronna, klimatyzowana. Jest miejsce gdzie można palić papierosy. 

Po zakupach w sklepach wolnocłowych dobrze, aby towary te przepakować, lub schować ze specjalnych przeźroczystych reklamówek (w które pakowane są tam towary) do bagażu podręcznego, lub innych, nieprzeźroczystych reklamówek. Rzecz w tym, że celnicy na lotniskach w Polsce bacznie przypatrują się, czy nie przywozimy zbyt dużej liczby butelek z alkoholem, lub kartonów z papierosami... Wiadomo, lepiej unikać kłopotów i nie rzucać się w oczy.