Plaże w Hurghadzie

W Hurghadzie plaże są w większości prywatne. Do dyspozycji są zatem plaże hotelowe lub przyhotelowe. Są one zadbane, czyste, zaopatrzone w leżaki, ręczniki, parasole, popielniczki i kosze na śmieci. Z plaż hotelowych można korzystać gratis będąc gościem hotelu lub odpłatnie nie mieszkając w hotelu do którego należy plaża. Koszt to od 35 do 60 funtów egipskich od osoby za dzień. Są też plaże ogólnie dostępne, czyli płatne plaże publiczne (od 15 do 30 funtów egipskich).

W Hurghadzie, przed wyjściem na plażę warto wybrać się do sklepu z ręcznikami. Oczywiście w każdym hotelu otrzymamy "służbowy" ręcznik plażowy, ale wiadomo...co swoje to swoje. Ręczniki z Hurghady cieszą się zasłużoną renomą. Są dobre gatunkowo i nie dużo nie kosztują. Ich ceny wahają się w granicach od 40 do 140 funtów egipskich. Sklepy z ręcznikami znajdują się w zasadzie w całym mieście. Centrum ze sklepami oferującymi ręczniki znajduje się w Sakali na Sheraton Road.

W Hurghadzie znajdują sie cztery najważniejsze plaże publiczne. Pierwsza z nich znajduje się obok hotelu Sunny Days El Palacio. To plaża (a w zasadzie cały kompleks rozrywkowy) uczęszczana przez Egipcjan. Przyjęło się, iż turyści z tej plaży nie korzystają (oczywiście mogą na nią wejść). Warto wiedzieć, że plaże publiczne w Hurghadzie nie są bezpłatne. Za każdym razem każda osoba zapłaci za wejście kilkanaście funtów egipskich. W cenie dostępne są ręczniki, oraz leżaki.

Na wszystkich plażach publicznych w Hurghadzie znajdują sie bary, gdzie można kupić jedzenie i napoje bezalkoholowe. Plaża przy hotelu Sunny Days El Palacio jest bardzo długa. Ma blisko kilometr. Miejsce do pływania jest specjalnie wydzielone. Egipcjanie chętnie korzystają także z "miejsc widokowych" - w szczególności kobiety, które (z uwagi na religię) rzadko wchodzą do wody. Dlaczego ? Chodzi przede wszystkim o to, że na plaży nie wolno im się rozbierać. 

Kobiety muszą kapać się w morzu w ubraniu. Nie wszystkie Panie tego chcą (choćby z uwagi na zwykłe zamoczenie ubrania). Egipcjanki przychodzą nad morze (w większości) by przypilnować bawiące się w wodzie dzieci, spędzić czas, lub po prostu popatrzeć na morze. Co ciekawe ta plaża (a w zasadzie kompleks rozrywkowy) zapełnia się gośćmi po południu i wieczorem - kiedy to otwierane są wszystkie bary, restauracje, tor kartingowy, plac zabaw czy mini dyskoteka. Plaża jest ogrodzona. 

Prowadzi na nią droga na początku której jest brama ze strażnikiem. Choć dla zwykłego turysty wejście na te plażę nie jest zabronione, przyjęło się, iż " nie Egipcjanie" z niej nie korzystają. To "enklawa miejscowych" na której chcą czuć się swobodnie i nie muszą się krępować obecnością "rozebranych" turystek". Chodzi przede wszystkim o głęboko wierzących Egipcjan ich żony, oraz dzieci.

Najlepsza plaża publiczna w Hurghadzie znajduje się w okolicach hotelu Hilton (300 metrów na północ od tego hotelu). Plaża nazywa się "El Sawaky Camp". Wstęp kosztuje 15 funtów egipskich od osoby. Na miejscu do dyspozycji mamy: bar, restaurację, salon masażu, leżaki, parasole i toalety. Po wykupieniu biletu otrzymamy ręcznik. Zejście do morza jest spokojne, płaskie. Pływać można już kilkanaście metrów od brzegu. 

Kilkadziesiąt metrów od brzegu są niewielkie rafy koralowe. Miejsce jest bardzo spokojne, nie ma tłumów. Po drugiej stronie ulicy znajdują się bary i restauracje, w których możemy kupić alkohol.

Ogólnodostępna plaża publiczna znajduje się w Sakali (na samym końcu Sheraton Road w Sakali). Plaża jest płatna (25 funtów od osoby). Dostępne są leżaki, ręczniki. na miejscu jest bar z ciepłymi i zimnymi napojami, oraz przekąskami. Plaża jest czysta, zadbana. Co ważne, są tu bardzo dobre warunki do kąpieli. Zejście do wody jest płaskie, nie ma raf koralowych, ani kamieni. Kilkanaście metrów od brzegu jest głęboka woda.

Większość hotelowych plaż w Hurghadzie jest dostępna dla turystów (niekoniecznie mieszkających w danym hotelu). Niestety wiąże się to z wykupieniem specjalnej wejściówki. Dla przykładu: wejście na plaże hotelu Sunny Days El Palacio kosztuje 50 funtów egipskich od osoby. Plaża oferuje wszystko to, czego potrzebujemy, czyli bar, restaurację, leżaki, ręczniki, toalety, natryski, plac zabaw dla dzieci, boisko do gry w siatkówkę. Ponadto po wykupieniu biletu możemy brać udział we wszystkich zabawach plażowych proponowanych przez obsługę. Co istotne - plaże hotelowe oferują alkohol (oczywiście dodatkowo płatny).

Największa plaża publiczna w Hurghadzie

Największa plaża publiczna w Hurghadzie znajduje się pomiędzy hotelem Sunny Days a hotelem Beirut. Plaża to w zasadzie kompleks wypoczynkowo-rozrywkowy. Plaża jest bardzo popularna wśród Egipcjan. Na miejscu możemy wypożyczyć (odpłatnie) leżaki, oraz ręczniki. Na plaży, oprócz kąpania możemy także zagrać w piłkę nożną, siatkówkę, jeździć quadami po specjalnym torze. Na miejscu jest bar (bez alkoholu). Jest także scena gdzie wieczorami odbywają się "mini dyskoteki". Plaża ma ponad kilometr długości. Miejce do kapania znajduje się niedaleko hotelu Sunny Days. Egipcjanie bardzo chętnie korzystają na plaży ze zwykłych foteli, z których oglądają morze. Możemy tu spotkać całe Egipskie rodziny, które po prostu spacerują. Na plaży znajduje się port, do którego przypływają statki wycieczkowe.

Plaża publiczna El Sawaky

Plaża publiczna El Sawaky znajduje się w Daharze (niedaleko hotelu Sheraton). Plaża jest płatna. Wejście na plażę kosztuje 12 funtów. Na miejscu możemy skorzystać z leżaków, i ręczników są parasole. Na plaży znajduje się toaleta, prysznice, oraz bar, gdzie kupimy zimne i ciepłe napoje, kawę, herbatę oraz przekąski. Możemy zagrać w bilard i siatkowkę. Plaża jest czysta, zadbana. Porządku pilnuje kilkanaście osób. Co prawda lata "świetności" El Sawaky ma juz za sobą, ale dla mniej wybrednych - to idealne miejsce na słoneczną kąpiel. Jedyny mankament to duża odległość od brzegu do miejsca w którym można się wykąpać (wynosi nawet 150 metrów). Plaża nie jest oblegana przez turystów. 

Plaża publiczna w Sakali

Plaża publiczna w Sakali znajduje się niedaleko Hotelu Roma - wejście od Sheraton Road. Wejście na plażę co bardziej "delikatnych) może odstraszyć, ale po przejściu kilkunastu metrów zobaczymy bardzo małe, ale zadbane miejsce.  Plaża jest płatna. Wejście kosztuje 20 funtów. Na miejscu możemy skorzystać z leżaków i parasoli. Plaża nie jest duża. Może pomieścić najwyżej ~ 40 osób. Na miejscu jest bar z zimnymi i ciepłymi napojami i przekąskami (bez alkoholu). Plaża jest o tyle ciekawa, iż znajduje się prakrycznie w camym centrum Sakali. Korzystają z niej przede wszystkim turyści z pobliskich hoteli, które nie mają włanej plaży. Plaża ma duża zaletę. Prartycznie już kilka metrów od brzegu można się kąpać

Plaża hotelu Sunny Days

Plaża hotelu Sunny Days oczywiście dostępna jest za darmo dla wszystkich gości hotelowych. Skorzystać z niej mogą także goście spoza hotelu. Wejście na teren plaży kosztuje 50 funtów. Plaża jest bardzo czysta, zadbana. Można skorzystać z leżaków, oraz parasoli. Na terenie plaży znajduje się bar z alkoholami (all inclusive), oraz przekąskami. Można zagrać w siatkówkę i piłkę nożną. Na miejscu znajdują się także sklepiki, w których kupimy sprzęt do nurkowania. Jest plac zabaw dla dzieci. Wejście do morza jest płynne. Można się kąpać już kilkanaście metrów od brzegu. Na plazy na raz może przebywac nawet kilkaset osób. Na miejscu oczywiście są animatorzy, którzy proponują turystom różne gry i zabawy. Wokół plaży nie ma żadnego portu jachtowego, ani cum do których mogą przypływać statki - to bardzo ułatwia kapiel. 

Elysees Dream Beach w Memszy

Elysees Dream Beach znajduje się w Memszy, naprzeciwko restauracji Bulls. To jedna z najpiękniejszych plaż w Hurghadzie. Plaża jest płatna. Wejście kosztuje 50 funtów. To miejsce dla tych wszystkich, którzy mają pieniądze, lubią komfort i piękne widoki. na miejscu oprócz zwykłych leżaków są do dyspozycji specjalne, bardzo wygodne "leżako-materace". Jedne usytuowane są na brzegu, inne znajdują się na specjalnym kilkudziesięciometrowym molo. Miejsce jest bardzo czyste. Plaża dysponuje kilkoma barami i mini restauracją. Podawany jest alkohol. Wieczorami odbywają się tu dyskoteki. Wejście do wody bardzo wygodne. Można się kąpać już kilka metrów od brzegu. Fascynujące są widoki z Elysees Dream Beach. Z jednej strony widzimy statki wycieczkowe kierujące się na wyspy w okolicach Hurghady, z drugiej mamy panoramę południowej części miasta. Plaża jest bardzo popularna podczas zachodu słońca. Widoki są naprawdę niesamowite. 

City Beach w Hurghadzie

City Beach w Hurghadzie to najstarsza i najlepiej utrzymana plaża publiczna w Hurghadzie. Znajduje się niedaleko hotelu Hilton, oraz plaży El Sawaky. Wejście na plażę jest płatne. Kosztuje 15 funtów. Do dyspozycji mamy leżaki, parasole i ręczniki. Na miejscu jest basen ze zjeżdzalnią dla dzieci, prysznice, oraz restauracja, z której mamy bardzo łądny widok na morze. Plaża jest bardzo duża, piaszczysta. Jest czysto i schludnie. Z plaży korzystają przede wszystkim turyści z pobliskich hoteli, oraz nieliczni Egipcjanie. Jedeny mankament, to duża odległość od brzegu do miejsca, w ktorym można się kąpać. Niedaleko plaży cumują łodzie rybackie, które łowią kraby. Widom jest piękny, ale kąpiącym się na pewno przeszkadza.