Jeep Safari w Hurghadzie

Jeep Safari w Hurghadzie polecam wszystkim tym, którzy z różnych powodów nie mogą wziąć udziału w quad safari, lub quad safari już "zaliczyli". Na pierwszy rzut oka obie wycieczki są do siebie podobne, ale zapewniam, różnią się i to bardzo. Po pierwsze Jeep Safari rozpoczyna się po południu, po drugie nie jest tak "ekstremalne" - po prostu jest to wycieczka dla tych, którzy lubią wygodę (o ile zwiedzanie, jazda i chodzenie po pustyni w ciągu dnia może być wygodne). Na wycieczkę BEZWZGLĘDNIE należy zabrać ze sobą: co najmniej litrową butelkę wody, "arafatkę" kryjącą głowę i szyję, okulary przeciwsłoneczne, wygodne buty (nie na obcasach) - najlepiej trampki. Oczywiście wodę, arafatkę, czy okulary będziemy mogli kupić w wiosce beduińskiej, ale ceny nie należą do najniższych. Ponadto dojeżdżając do wioski dwa razy będziemy wychodzili z samochodu podczas dużego upału. Tak woda, arafatka (czy czapka z daszkiem), oraz wygodne buty bardzo się przydadzą.

 

Jeep Safari przeważnie rozpoczyna się około godziny 14. Samochód - Jeep - (w większości przypadków z klimatyzacją) - którym będą Państwo jeździć po pustyni - zabiera Was sprzed hotelu i rusza na północny-zachód (30-40 kilometrów wgłąb pustyni) do wioski beduinów. Po drodze zatrzymają się Państwo, aby zobaczyć fatamorganę (której oczywiście nigdy nie ma) i podziwiać panoramę gór. Do wioski beduinów samochód dotrze w półtorej godziny. Na miejscu, na początek odpoczynek w specjalnych "trzcinowych" pomieszczeniach wyłożonych dywanami, oraz degustacja beduińskiej gorącej i bardzo słodkiej herbaty (polecam).

 

Po chwili odpoczynku rozpoczyna się główny punkt wycieczki, czyli zwiedzanie wioski. Przewodnik zapozna Państwa z tradycjami, obrzędami, religią i życiem beduinów. Można zobaczyć dom szejka, meczet, ręcznie wykopaną studnię, bazar z ziołami i maśćmi, którymi leczą się beduini. Można także obejrzeć w jaki sposób wypiekany jest beduiński chleb (pita), oraz go spróbować. Następnym punktem programu jest przejażdżka na wielbłądach. Warto także wejść na jedno z pobliskich wzniesień, aby podziwiać zachód słońca (naprawdę warto zobaczyć). Po zachodzie słońca mamy skromną kolację w formie szwedzkiego stołu. Na zakończenie pokaz beduińskiego tańca, śpiewu i muzyki. Do hotelu wracamy około godziny 20.

 

Jeep Safari kosztuje od 15 do 25 dolarów od osoby. W większości przypadków przez cały czas towarzyszyć nam będzie operator z kamerą i aparatem fotograficznym. Po zakończeniu wycieczki możemy kupić płytę CD z nagraniem wycieczki, oraz zdjęcia. (koszt w granicach 10/20 dolarów). Wiekszość biur oferujących Jeep Safari w Hurghadzie ma polskiego przewodnika. Można go wynająć, jednak wymagane jest, aby grupa "polskojęzyczna" liczyła co najmniej sześć osób.

 

Jeep Safari polecam przede wszystkim dla osób starszych, a także dla rodzin z małymi dziećmi.