hurghada24.pl VODAFONE
hurghada24.pl VODAFONE

press to zoom
hurghada24.pl VODAFONE
hurghada24.pl VODAFONE

press to zoom
hurghada24.pl VODAFONE5.JPG
hurghada24.pl VODAFONE5.JPG

press to zoom
hurghada24.pl VODAFONE
hurghada24.pl VODAFONE

press to zoom
1/8

Internet i telefon w Hurghadzie

Telefon w Hurghadzie

Na wstępie od razu zaznaczę. Jeżeli jesteś bardzo bogata/bogaty i "stać cię" - dzwoń z Hurghady do Polski z normalnego polskiego numeru telefonu komórkowego. Ja tylko zaznaczę, że jeżeli w ciągu 14-dniowych wakacji rozmawiać będziesz w sumie kilkadziesiąt minut spodziewaj się rachunku na ~2 tysiące złotych. Jeżeli dodasz do tego korzystanie w iphonie z internetu, poczty itp dodaj do tego kolejne ~2 tysiące złotych. A więc, jeżeli za wakacje all inclusive w Hurghadzie zapłaciłaś/zapłaciłeś 3 tysiące złotych to cały wyjazd (wraz z łącznością do Polski) będzie Cię kosztował złotych SIEDEM TYSIĘCY - co najmniej. Ja nie straszę - ja informuję. Ja to przeżyłem na własnej skórze i teraz chcę pomóc Tobie, abyś nie popełniła/popełnił tego samego błędu i nie było wściekłości i płaczu. Najgorsze jest w tym wszystkim to, że ZAWSZE taki rachunek przychodzi w najmniej odpowiednim momencie - czyli kilka dni po wspanialych i niezapomnianych wakacjach w Hurghadzie.

Niestety zawsze musi być tak, że jak jesteśmy w miejscu, które jest piękne, tanie i stosunkowo niedaleko od kraju to musi być jakiś "haczyk". W przypaku wakacji w Hurghadzie tym "haczykiem" jest cena za połączenia telefoniczne. Trudno to zrozumieć dlaczego akurat Egipt znajduje się w grupie państw najwyższej strefy numerowej (czyli najdroższych) wraz z np. Afganistanem, Zimbabwe czy Koreą Północną. Cena za połączenie (sieć plus) wynosi aż 7 złotych i 69 groszy za minutę. Dla przykładu dzwoniąc z Kirgistanu zapłacimy 2.30, a z Australii 4.25 za minutę połączenia. Ale zostawmy to. Nic nie poradzimy. Jak zrobić, by połączenie było tańsze ? Jest kilka sposobów (choć i tak cena będzie wysoka).

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest (oprócz niedzwonienia do Polski) kupno zwykłej karty telefonicznej do budki telefonicznej. Karty można kupić w większości sklepów (spożywcze, z pamiątkami itp). Z takiej karty koszt rozmowy za minutę to około 3 funtów egipskich. W Hurghadzie niestety jest coraz mniej budek telefonicznych, lub są po prostu zdewastowane - tak więc ten rodzaj łączności z krajem jest najtańszy, ale i najbardziej czasochłonny i niepewny.

Lepszym sposobem (nieco droższym) jest kupno egipskiej karty telefonicznej SIM. W Egipcie mamy trzech operatorów sieci komórkowych, to:

 

MOBINIL,                              VODAFONE,                                      ETISALAT

 

Skupmy się na jednym operatorze, niech to będzie VODAFONE. Salon tej sieci znajduje się w samym centrum Sakali, naprzeciwko hotelu Bella Vista.

W salonie załatwimy wszystko szybko i sprawnie w bardzo eleganckich warunkach. Karta SIM (z egipskim numerem telefonu) kosztuje 30 funtów. Do tego musimy "zasilić" kartę, czyli po prostu ją doładować. Jakie są ceny za połączenia ?

 

1 minuta połączenia z Polską ~ 4 funty

1 minuta połączenia w Egipcie ~ 0,2 funta

SMS do Polski ~ 0,5 funta

SMS na terenie Egiptu ~ 0,3 funta

 

Możemy także kupić kartę SIM z dostępem do internetu i telefonu.

Koszt za 5 GB to ~ 100 funtów.

 

NALEŻY PAMIĘTAĆ ABY PRZY ODWIEDZINACH W SALONACH SIECI KOMÓRKOWYCH I ZAKUPIE PAKIETÓW MIEĆ ZE SOBĄ PASZPORT.

Jest jeszcze jedna forma kontaktu telefonicznego z Polską, coraz bardziej popularna i chyba najtańsza. To połączenia za pomocą aplikacji VIBER. JEST TYLKO JEDNA WADA. VIBERA musi mieć zainstalowanego osoba która dzwoni i osoba do której dzwonimy. Połączenie dzięki VIBEROWI są teoretycznie za darmo. Pobierane są tylko nasze bajty z karty SIM.

Internet w Hurghadzie

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą i w zasadzie jedyną metodą dotarcia do internetu były kafejki internetowe. Jeszcze dziś (szczególnie poza Sakalą) znajdziemy nadal popularne wśród egipskiej młodzieży miejsca, gdzie bez problemu wejdziemy do internetu. Ceny są bardzo zróżnicowane. Wahają się od kilku do kilkunastu funtów za pół godziny. Kafejki są na naprawdę wysokim poziomie z szybkim internetem i dobrym osprzętem (do gier).

 

Jednak coraz bardziej popularny i tani jest internet mobilny. W salonach sieci internetowych znajdziemy bardzo szeroką ofertę na każdą kieszeń. Najtańsze pakiety kosztują już od 25 funtów za 1,25 GB. Dla przykładu za 250 funtów kupimy pakiet 20 GB. I jeszcze ważna, a może najważniejsza informacja. W zasadzie w całej Hurghadzie internet mobilny działa lepiej i szybciej niż... w Warszawie.