Dzielnice Hurghady

Sakala, Sheraton Road
Hurghada składa się z kilku dzielnic, z których najważniejsze to:

 

Dahar (El-Dahar, Downtown) – najstarsza część Hurghady. Tu mieści się największy bazar Hurghady (przy Dahar Square), a także poczta i dworzec autobusowy. Dahar - to Egipt w pigułce. Jeszcze kilkanaście lat temu to właśnie tu "tętniło serce" Hurghady. To tu powstały pierwsze hotele i restauracje w Hurghadzie. To stąd turyści chodzili na piechotę na plaże Morza Czerwonego. To tu Egipcjanie dowiadywali się "kim są ludzie zachodu", co lubią, dlaczego piją alkohol, dlaczego mają markowe zegarki, ładne ubrania i buty - pachną -  i dlaczego tak często wydają bez większego sensu pieniądze. To Dahar dał Egipcjanom początek "bogactwa widzy" o Europie, o nas - ludziach z zupełnie innego świata, zupełnie innej kultury i religii. Do dziś Dahar - to mieszanka kultury arabskiej i "zachodniej Europy". Zobaczymy tu bardzo drogie salony samochodowe i... biedę. Dzielnica jest jedyna w swoim rodzaju. Pachnie "orientem", ale działa i rozumie "inność". Dahar wciąga, ale zupełnie inaczej niż Sakala. Tu nikt niczego nie udaje, po prostu...ludzie tu żyją. Dahar wciąga arabską tradycją, "egipskością"...i po prostu normalnością. Polecam odwiedziny w Daharze. Wystarczy wysiąść na Dahar Square i przejść się główną ulicą w stronę Sakali. Spacer zajmie ponad dwie godziny (jeżeli odwiedzimy liczne bazary i sklepiki, ale wrażenia pozostaną do końca życia. Ważna informacja dla osób wrażliwych. Przed wejściem na bazar drobiu, mięsa i ryb warto się zastanowić, czy chcemy. To co zobaczymy naprawdę na długo pozostanie w naszej pamięci. Nie każdy gotowy jest na oglądanie całych "półtusz" wiszących na hakach, czy odgłosu zabijanych królików, bądź kur.

 

 

Dahar
 
 

Sakala: nowsza niż Dahar - nieoficjalne centrum miasta. W Sakali główną ulicą jest Sheraton Road. Po jej obu stronach znajdują się hotele, restauracje, bary i sklepy. Ulica ma ponad 3 kilometry długości. To główne centrum handlowo - rozrywkowe w Hurghadzie. Centrum Sakali w zasadzie nie zasypia. Większość restauracji i barów otwarta jest w zasadzie 24 godziny na dobę. Sakala to trochę "Monciak" w Sopocie, lub "Krupówki" w Zakopanem. Sakalę warto odwiedzić po zachodzie słońca. Miejsce "dudni życiem". Nie można się tu nudzić. To idealne miejsce na zakupy, a także na "szampańską" zabawę. Każdy, kto przyjedzie do Hurghady choć raz powinien odwiedzić Sakalę.

 

 

 

 
Marina w Hurghadzie

Na północny-wschód od centrum Sakali znajduje się Marina - kapitalne miejsce na wieczorny spacer. Czysty i szeroki deptak z kawiarniami i restauracjami. Wszystko tuż przy porcie jachtowym, w otoczeniu bardzo drogich apartamentowców. Piękne widoki na Morze Czerwone i stojące w porcie jachty i małe statki wycieczkowe. Na północ od portu znajduje się Supermarket Abu Ashara. Nieco wyżej oddany do użytku w 2012 roku największy Meczet w Hurghadzie. W Marinie jest najbardziej znana dyskoteka w Hurghadzie - Papas Beach Club. To najbardziej znana dyskoteka w tej części świata. Otwarta jest od godziny 23 do białego rana. Dyskoteka ma dostęp do plaży. Z portu jachtowego wypływają statki wycieczkowe, a także statki ze szklanym dnem. Marina jest niestety najdroższą dzielnicą w Hurghadzie, choć i tak w porównaniu z cenami w Europie jest na "naszą kieszeń. Do Mariny warto przyjść po południu i zostać do wieczora. 

 

 

Memsza, wielbłąd na deptaku
 

Na południe od Sakali znajduje się Memsza. Wart polecenia jest przede wszystkim szeroki deptak o długości ~ 3 kilometrów. Po obu jego stronach są bary, restauracje (kupisz w nich alkohol), oraz sklepy z pamiątkami i biżuterią. Miejsce bardzo czyste, z niewielką liczbą turystów. Dojazd taksówką z centrum Sakali zajmuje 5 minut. Cena za przejazd - 5 funtów egipskich. Memsza to miejsce...magiczne, szczególnie w trakcie zachodu słońca. Deptak można przejść w ciągu godziny. Jeżeli będziesz odwiedzać bary i sklepy spędzisz tam całe popołudnie i wieczór. Co istotne na Memszy nie ma takiego gwaru jak w Sakali i nie ma aż tylu turystów. Ceny są trochę wyższe  niż w Sakali, ale "coś za coś". Jest tu bardzo spokojnie. I jeszcze jedna ważna sprawa. Na Memszy jest niewielu turystów z Rosji. Dominują Anglicy, Holendrzy i Niemcy. Tu znajduje sie też słynna restauracja GAD oferująca dania kuchni arabskiej. To restauracja sieciowa, ale jedzenie jest tane i świetne.  

Dahar
Dahar

press to zoom
Dahar
Dahar

press to zoom
1/1
Sakala
Sakala

press to zoom
Sakala
Sakala

press to zoom
1/1
Marina
Marina

press to zoom
Marina
Marina

press to zoom
1/1
Dahar
Sakala
Marina
 
 
 

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom