Dzielnice Hurghady

Sakala, Sheraton Road
Hurghada składa się z kilku dzielnic, z których najważniejsze to:

 

Dahar (El-Dahar, Downtown) – najstarsza część Hurghady. Tu mieści się największy bazar Hurghady (przy Dahar Square), a także poczta i dworzec autobusowy. Dahar - to Egipt w pigułce. Jeszcze kilkanaście lat temu to właśnie tu "tętniło serce" Hurghady. To tu powstały pierwsze hotele i restauracje w Hurghadzie. To stąd turyści chodzili na piechotę na plaże Morza Czerwonego. To tu Egipcjanie dowiadywali się "kim są ludzie zachodu", co lubią, dlaczego piją alkohol, dlaczego mają markowe zegarki, ładne ubrania i buty - pachną -  i dlaczego tak często wydają bez większego sensu pieniądze. To Dahar dał Egipcjanom początek "bogactwa widzy" o Europie, o nas - ludziach z zupełnie innego świata, zupełnie innej kultury i religii. Do dziś Dahar - to mieszanka kultury arabskiej i "zachodniej Europy". Zobaczymy tu bardzo drogie salony samochodowe i... biedę. Dzielnica jest jedyna w swoim rodzaju. Pachnie "orientem", ale działa i rozumie "inność". Dahar wciąga, ale zupełnie inaczej niż Sakala. Tu nikt niczego nie udaje, po prostu...ludzie tu żyją. Dahar wciąga arabską tradycją, "egipskością"...i po prostu normalnością. Polecam odwiedziny w Daharze. Wystarczy wysiąść na Dahar Square i przejść się główną ulicą w stronę Sakali. Spacer zajmie ponad dwie godziny (jeżeli odwiedzimy liczne bazary i sklepiki, ale wrażenia pozostaną do końca życia. Ważna informacja dla osób wrażliwych. Przed wejściem na bazar drobiu, mięsa i ryb warto się zastanowić, czy chcemy. To co zobaczymy naprawdę na długo pozostanie w naszej pamięci. Nie każdy gotowy jest na oglądanie całych "półtusz" wiszących na hakach, czy odgłosu zabijanych królików, bądź kur.

 

 

Dahar
 
 

Sakala: nowsza niż Dahar - nieoficjalne centrum miasta. W Sakali główną ulicą jest Sheraton Road. Po jej obu stronach znajdują się hotele, restauracje, bary i sklepy. Ulica ma ponad 3 kilometry długości. To główne centrum handlowo - rozrywkowe w Hurghadzie. Centrum Sakali w zasadzie nie zasypia. Większość restauracji i barów otwarta jest w zasadzie 24 godziny na dobę. Sakala to trochę "Monciak" w Sopocie, lub "Krupówki" w Zakopanem. Sakalę warto odwiedzić po zachodzie słońca. Miejsce "dudni życiem". Nie można się tu nudzić. To idealne miejsce na zakupy, a także na "szampańską" zabawę. Każdy, kto przyjedzie do Hurghady choć raz powinien odwiedzić Sakalę.

 

 

 

 
Marina w Hurghadzie

Na północny-wschód od centrum Sakali znajduje się Marina - kapitalne miejsce na wieczorny spacer. Czysty i szeroki deptak z kawiarniami i restauracjami. Wszystko tuż przy porcie jachtowym, w otoczeniu bardzo drogich apartamentowców. Piękne widoki na Morze Czerwone i stojące w porcie jachty i małe statki wycieczkowe. Na północ od portu znajduje się Supermarket Abu Ashara. Nieco wyżej oddany do użytku w 2012 roku największy Meczet w Hurghadzie. W Marinie jest najbardziej znana dyskoteka w Hurghadzie - Papas Beach Club. To najbardziej znana dyskoteka w tej części świata. Otwarta jest od godziny 23 do białego rana. Dyskoteka ma dostęp do plaży. Z portu jachtowego wypływają statki wycieczkowe, a także statki ze szklanym dnem. Marina jest niestety najdroższą dzielnicą w Hurghadzie, choć i tak w porównaniu z cenami w Europie jest na "naszą kieszeń. Do Mariny warto przyjść po południu i zostać do wieczora. 

 

 

Memsza, wielbłąd na deptaku
 

Na południe od Sakali znajduje się Memsza. Wart polecenia jest przede wszystkim szeroki deptak o długości ~ 3 kilometrów. Po obu jego stronach są bary, restauracje (kupisz w nich alkohol), oraz sklepy z pamiątkami i biżuterią. Miejsce bardzo czyste, z niewielką liczbą turystów. Dojazd taksówką z centrum Sakali zajmuje 5 minut. Cena za przejazd - 5 funtów egipskich. Memsza to miejsce...magiczne, szczególnie w trakcie zachodu słońca. Deptak można przejść w ciągu godziny. Jeżeli będziesz odwiedzać bary i sklepy spędzisz tam całe popołudnie i wieczór. Co istotne na Memszy nie ma takiego gwaru jak w Sakali i nie ma aż tylu turystów. Ceny są trochę wyższe  niż w Sakali, ale "coś za coś". Jest tu bardzo spokojnie. I jeszcze jedna ważna sprawa. Na Memszy jest niewielu turystów z Rosji. Dominują Anglicy, Holendrzy i Niemcy. Tu znajduje sie też słynna restauracja GAD oferująca dania kuchni arabskiej. To restauracja sieciowa, ale jedzenie jest tane i świetne.  

Dahar
Dahar

Dahar
Dahar

1/1
Sakala
Sakala

Sakala
Sakala

1/1
Marina
Marina

Marina
Marina

1/1
Dahar
Sakala
Marina
 
 
 

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.