Dahar - Egipt w pigułce...

 
Bazar z "ciuchami" w Daharze
Targ w Daharze
Targ z mięsem w Daharze
Targ rybny w Daharze
Targ owocowo-warzywny

Dahar - to najstarsza i "prawdziwa" część Hurghady (czytaj Egiptu). Tu mieszają się kultury - arabska i europejska. Obok hoteli dla turystów, samoobsługowych sklepów spożywczych, salonów samochodowych, salonów z eleganckimi meblami, wystrojem wnętrz, sprzętem RTV i AGD - znajdują się zwykłe sklepy dla Egipcjan, bazary. Kupisz tu mięso, ryby, owoce, czy warzywa. Towary sprzedaj się prosto z ziemi, lub łóżek polowych. Większość ludzi na ulicy stanowią Egipcjanie. Większość sprzedawców nie mówi po angielsku, gdzie (w niektórych miejscach) widok Europejczyka to zjawisko niecodzienne. Nie każdy turysta może być na taki widok przygotowany. Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda prawdziwe (czytaj) normalne, codzienne życie Egipcjan wybierz się do Daharu. Jeżeli wolisz jednak "europejską" Sakalę, gdzie wszystko jest w zasadzie czyste, ładne i miłe - nie wybieraj się tam. Pobyt w Daharze (szczególnie na targach warzywnym, rybnym i mięsnym) to coś czego nigdy nie zapomnisz. Niektórych po prostu odrzuca (może powodować traumę) - innych fascynuje.

 

Tu możesz zobaczyć jak zabija się i oprawia kury, króliki, ptaki jak oprawia i smaży ryby, jak kupuje się jajka, owoce i warzywa. Zobaczysz wiszące na hakach zwierzęta i własnym nosem poczujesz jak wszystko pachnie. Zobaczysz jak wyglądają zakupy, jak wyglądają restauracje i bary dla Egipcjan, co jedzą, gdzie chodzą by naprawić buty, jak wygląda ich fryzjer, czy sklep z artykułami metalowymi. Zobaczysz zupełnie inną rzeczywistość niż ta, którą masz na terenie swojego hotelu i deptakach w Sakali, Marinie czy Memszy. To naprawdę zupełnie inny świat. Do Daharu najlepiej dojechać busikiem (z Sakali płacimy 2 funty), lub taksówką (20 funtów). Najlepiej wysiąść przy Dahar Square - czyli największym rondzie w Daharze. Wszyscy kierowcy w Hurghadzie wiedzą gdzie jest to rondo. To najważniejsze miejsce przesiadkowe w tej części miasta. Dahar, to miejsce, które szybko męczy, ale i fascynuje...

 

Kilkadziesiąt metrów od Dahar Square (na południowy-zachód od głównego postoju dla busików) znajduje się słynny bazar owocowo-warzywny w Hurghadzie (Suk). Warto odwiedzić bazar w Daharze...choćby po to, by zobaczyć jak wygląda handel owocami i warzywami w kraju muzułmańskim, oraz ile tak naprawdę kosztują truskawki, banany, arbuzy, pomarańcze, zielone ogórki czy pomidory. Miejsce jest naprawdę niepowtarzalne i na swój sposób magiczne. Kilkadziesiąt metrów od targu owocowo-warzywnego (na południe) znajduje się targ z drobiem. To miejsce bardzo specyficzne. Wszystkim, którzy chcą pozostawić w pamięci Hurghadę, jako miejsce wspaniałego i niczym niezmąconego wypoczynku odradzam wycieczkę. Targ ma swój zapach i klimat. Żywy drób (kury, kaczki, króliki), a także ptaki znajdują się w klatkach i czekają na kupca (czyli swoją śmierć). Zwierzęta (w mało humanitarny sposób) zabijane są na miejscu, obdzierane z piór, skóry i sprzedawane. Targ robi piorunujące wrażenie. Egipcjanie właśnie w taki sposób kupują drób. Od razu zaznaczę, iż zwierzęta zabijane na tym targu nie trafiają na hotelowe stoły. Hotele w Hurghadzie w drób zaopatrują się w fermach drobiu, które znajdują się poza miastem. Film, który prezentuję, to film tylko dla widzów dorosłych z uwagi na drastyczne sceny zabijania i przechowywania zwierząt.

 

W tym samym miejscu co targ z drobiem znajduje się w Daharze targ rybny. Kupimy tu wszystko to, co oferuje nam Morze Czerwone. Wszystko jest świeże i bardzo tanie. Na miejscu ryby są filetowane, oraz ( jeżeli chcemy) wędzone. lub pieczone. Targ rybny nie jest miejscem dla osób wrażliwych z uwagi na specyficzny zapach i widok filetowanych ryb. Ryby i owoce morza znajdują się w specjalnych skrzynkach z lodem. Na zakupy najlepiej wybrać się rano (około godziny 9), kiedy rybacy dostarczą towar z porannych połowów. W tym samym miejscu co targ z rybami (kilkanaście metrów obok) znajduje się targ z mięsem (w większości wołowym). To co zobaczymy na targu może przerazić mniej odpornych. Zabite i poćwiartowane zwierzęta wiszą na hakach. Klienci po prostu podchodzą do konkretnej partii mięsa i wskazują sprzedawcy co ich interesuje. Ten "wykrawa" odpowiednią część, waży, pakuje i sprzedaje. Kupcy mają odpowiednie dokumenty dotyczące pochodzenia zwierząt. Mięso jest zdrowe i dopuszczone do sprzedaży przez służby weterynaryjne. Bazar w Daharze (w takim stanie jaki widać na filmach) powoli odchodzi do przeszłości. 

 

Mniej więcej kilometr na południe od Dahar Square (przy Station Street, przy największym dworcu autobusowym w Hurghadzie) znajduje się bazar, gdzie kupimy tanią odzież, obuwie, przyprawy, artykuły RTV, AGD. Bazar rozlokowany jest na kilku ulicach. Mieszczą się tam sklepy, ale są także uliczne stragany, oraz możemy kupić towary oferowane prosto z rozstawionych "łóżek polowych". W tym miejscu zakupy robią Egipcjanie. Turystów jest mało. Ceny są bardzo przystępne. Jest dużo taniej, niż w Sakali - a oferowane towary takie same. Miejsce ma swój niepowtarzalny klimat, trochę przypomina najsłynniejszy bazar w Kairze (Khan El-Khalili). Na bazar najlepiej wybrać się po zmroku. Miejsce (choć wygląda mało ciekawie) jest bezpieczne. W samym jego centrum znajduje się posterunek policji. Na bazar radzę zabrać ze sobą tylko egipskie funty i najlepiej w jak najmniejszych nominałach. Ponadto dobrze mieć ze sobą jednofuntowe monety. Targ jest bardzo tani, panuje tu naprawdę spory ruch i sprzedawcy często nie mają z czego wydać reszty jeżeli bedziemy płacić banknotami o dużych nominałach. Bazar polecam wszystkim, którzy szukają czegoś niepowtarzalnego, mają trochę czasu, nie boją się gwaru i "obcego miejsca" pełnego Egipcjan a przede wszystkim Egipcjanek. 

 
 
 
 
Dworzec aubobusowy w Daharze
Zabijanie drobiu, film tylko dla dorosłych
Dahar Square - główny plac